KUL-5D15D-12
KUL-5D15D-12
KUL-5D15D-12
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
KUL-5D15D-12
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series KUL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC - Max
Load - Max Switching 2400VA
Coil Current 133.3 mA
Coil Type Latching, Dual Coil
Features -
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -45°C ~ 50°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CSA, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 90 Ohms