KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
  • Manufacturer
    Kycon, Inc.
  • Description
    CONN USB TYPE-C 3.2 GEN 2 FLAG
  • Delivery Services
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer Kycon, Inc.
Series KUSBX-SL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type USB-C (USB TYPE-C)
Number of Contacts 24
Gender Receptacle
Specifications USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mounting Feature Vertical, Flag
Termination Solder
Features Board Lock
Ingress Protection -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated 30V