KV1950520000G
KV1950520000G
KV1950520000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KV1950520000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HOUSING 19POS 5.08MM
  • Delivery Services
19 Position Terminal Block Housing for Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
KV1950520000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series KV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number KV19
Type Housing for Female Sockets
Number of Positions 19
Positions Per Level 19
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² 1.5-2.5mm²
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish -
Features Mating Flange
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material -
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.299" (7.60mm)
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V