L114FL1CS12VDC.40RU
L114FL1CS12VDC.40RU
L114FL1CS12VDC.40RU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    L114FL1CS12VDC.40RU
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
L114FL1CS12VDC.40RU
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 33.3 mA
Coil Type Latching, Single Coil
Features Reverse Coil Polarity
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms
Base Product Number L114FL1
Parts with Similar Specifications
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V