L114FL1CS12VDC.60DAU
L114FL1CS12VDC.60DAU
L114FL1CS12VDC.60DAU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    L114FL1CS12VDC.60DAU
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
L114FL1CS12VDC.60DAU
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 50 mA
Coil Type Latching, Dual Coil
Features -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Qualification -
Coil Resistance 240 Ohms