LA 150-TP/SP1
LA 150-TP/SP1
LA 150-TP/SP1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LA 150-TP/SP1
  • Manufacturer
    LEM USA Inc.
  • Description
    SENSORS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module
Quick Inquiry
LA 150-TP/SP1
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Current Sensors -
Manufacturer LEM USA Inc.
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing 150A
Number of Channels 1
Output -
Sensitivity -
Frequency DC ~ 150kHz
Linearity ±0.1%
Accuracy ±0.5%
Voltage - Supply 12V ~ 15V
Response Time 500ns
Current - Supply (Max) 10mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc.
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant
Description SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC SENSORS SENSORS SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC