LB240S56K
LB240S56K
LB240S56K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LB240S56K
  • Manufacturer
    SL POWER / Advanced Energy
  • Description
    AC/DC CONVERTER 56V 240W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
LB240S56K
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer SL POWER / Advanced Energy
Series LB240S (240W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 56V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 4.29 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 92%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Approval Agency CE
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 240W