LCA100S-5-SNG
LCA100S-5-SNG
LCA100S-5-SNG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LCA100S-5-SNG
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 5V 100W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 132 VAC, 110 ~ 170 VDC Input
Quick Inquiry
LCA100S-5-SNG
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LCA (100W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 132 VAC, 110 ~ 170 VDC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 79%
Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.74" L x 2.44" W x 1.18" H (222.0mm x 62.0mm x 30.0mm)
Approval Agency CSA, cURus
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 100W