LFA100F-48-SN
LFA100F-48-SN
LFA100F-48-SN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LFA100F-48-SN
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 100W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
LFA100F-48-SN
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LFA (100W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.1 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 87%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension -
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 100W