LFA75F-48
LFA75F-48
LFA75F-48
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LFA75F-48
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 75W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
LFA75F-48
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LFA (75W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.6 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 84.5%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension -
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 75W
Features Universal Input
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number LFA75F
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LFA75F-48-C LFA75F-48-CJ1 LFA75F-48-G LFA75F-48-GJ1
Part Number LFA75F-48-C LFA75F-48-CJ1 LFA75F-48-G LFA75F-48-GJ1
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 48V AC/DC CONVERTER 48V AC/DC CONVERTER 48V AC/DC CONVERTER 48V
Series LFA (75W) LFA (75W) LFA (75W) LFA (75W)