LFA75F-48-S
LFA75F-48-S
LFA75F-48-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LFA75F-48-S
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
LFA75F-48-S
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LFA (75W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.6 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 84.5%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.91" L x 1.97" W x 1.32" H (150.1mm x 50.0mm x 33.5mm)