LFMWLT200-1305-2
Manufacturer
EOS PowerDescription
AC/DC CONVERTER 30V 160/200W
Request for Quotation
LFMWLT200-1305-2
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 30V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
LFMWLT200-1305-2
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | EOS Power |
| Series | LFMWLT200 (200W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC |
| Voltage - Output 1 | 30V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 6.67 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | Medical |
| Voltage - Isolation | 5.9 kV |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.0mm) |
| Approval Agency | CE, cUL, Nemko, UL |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 160W (200W Forced Air) |