LFMWLT60-1004-II
Manufacturer
EOS PowerDescription
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Request for Quotation
LFMWLT60-1004-II
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
LFMWLT60-1004-II
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | EOS Power |
| Series | LFMWLT60 (60W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 1.35 A |
| Applications | Medical |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm) |
| Approval Agency | CE, cUL, Nemko, UL |
| Minimum Load Required | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 60W |