LFWLT300-1005
Manufacturer
EOS PowerDescription
AC/DC CONVERTER 30V 200W
Request for Quotation
LFWLT300-1005
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 30V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
LFWLT300-1005
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | EOS Power |
| Series | WLT300 (300W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC |
| Voltage - Output 1 | 30V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 10.83 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm) |
| Approval Agency | CE |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 200W (325W Forced Air) |