LGA50A-24-HSN
LGA50A-24-HSN
LGA50A-24-HSN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGA50A-24-HSN
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 132 VAC Input
Quick Inquiry
LGA50A-24-HSN
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series LGA (50W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 2 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.20" L x 1.97" W x 1.12" H (132.1mm x 50.0mm x 28.4mm)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) -
Features -
Standard Number -
Base Product Number LGA50A
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LGA50A-24-HSJ1 LGA50A-24-HSNJ1 LGA50A-24-C LGA50A-24-CJ1Y
Part Number LGA50A-24-HSJ1 LGA50A-24-HSNJ1 LGA50A-24-C LGA50A-24-CJ1Y
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V AC/DC CONVERTER 24V
Series LGA (50W) LGA (50W) LGA (50W) LGA (50W)