LJ055104A
LJ055104A
LJ055104A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LJ055104A
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    MAXCAP 100MF 5.5V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 16Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LJ055104A
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Electric Double Layer Capacitors EDLC-Supercapacitors -
Manufacturer Ohmite
Series Maxcap®
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 16Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Size / Dimension 0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LJ055104AE LJ055105A LJ055224A LJ055224A
Part Number LJ055104AE LJ055105A LJ055224A LJ055224A
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DOUBLE LAYER CAPACITOR W/EPOXY MAXCAP 1F 5.5V MAXCAP 220MF 5.5V MAXCAP 220MF 5.5V