LPS5015-564MRC
LPS5015-564MRC
LPS5015-564MRC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LPS5015-564MRC
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
560 µH Shielded Drum Core Inductor 140 mA 8.5Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
LPS5015-564MRC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series LPS5015
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core
Material - Core Ferrite
Inductance 560 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 140 mA
Current - Saturation (Isat) 100mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 8.5Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 4.3MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)