LPS6235-473MRC
Manufacturer
CoilcraftDescription
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Datasheet
DatasheetPackage
2424 (6060 Metric)
Request for Quotation
LPS6235-473MRC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
47 µH Shielded Drum Core Inductor 800 mA 245mOhm Max 2424 (6060 Metric)
LPS6235-473MRC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | LPS6235 |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Drum Core |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 47 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 800 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 1.1A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 245mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2424 (6060 Metric) |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Size / Dimension | 0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) |