LQA30T300
Manufacturer
Power IntegrationsDescription
DIODE GEN PURP 300V 30A TO220AC
Datasheet
DatasheetPackage
TO-220-2
Request for Quotation
LQA30T300
lmages are for reference only.LQA30T300
DatasheetTO-220-2
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Diode 300 V 30A Through Hole TO-220AC
LQA30T300
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Series | Qspeed™ |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.95 V @ 30 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 13.7 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 300 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |