LRC0603CK8N2GV001T
LRC0603CK8N2GV001T
LRC0603CK8N2GV001T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LRC0603CK8N2GV001T
  • Manufacturer
    Johanson Technology Inc.
  • Description
    FIXED IND 8.2NH 300MA 400MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
8.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 400mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
LRC0603CK8N2GV001T
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Johanson Technology Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 8.2 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 3.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)