LT M673-Q2R2-34-1-10-R18-Z-XX
LT M673-Q2R2-34-1-10-R18-Z-XX
LT M673-Q2R2-34-1-10-R18-Z-XX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LT M673-Q2R2-34-1-10-R18-Z-XX
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED GREEN CLEAR SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
Green 529nm LED Indication - Discrete 3.05V 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
LT M673-Q2R2-34-1-10-R18-Z-XX
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Mini TOPLED®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Green
Configuration -
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 135mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.05V
Current - Test 10mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 529nm
Wavelength - Peak 527nm
Features -
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 2.00mm L x 1.40mm W
Height (Max) 1.40mm