LT T673-R2S1-34-1-10-R18-Z-DL
LT T673-R2S1-34-1-10-R18-Z-DL
LT T673-R2S1-34-1-10-R18-Z-DL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LT T673-R2S1-34-1-10-R18-Z-DL
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED TOPLED SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-PLCC
  • Delivery Services
Green 529nm LED Indication - Discrete 3V 2-PLCC
Quick Inquiry
LT T673-R2S1-34-1-10-R18-Z-DL
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Green
Configuration -
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 182mcd
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Current - Test 10mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 529nm
Wavelength - Peak 527nm
Features -
Package / Case 2-PLCC
Supplier Device Package 2-PLCC
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 2.10mm