LTC 1000-SF/SP8
LTC 1000-SF/SP8
LTC 1000-SF/SP8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LTC 1000-SF/SP8
  • Manufacturer
    LEM USA Inc.
  • Description
    TRANSDUCER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module, Single Pass Through
  • Delivery Services
Current Sensor 1000A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Quick Inquiry
LTC 1000-SF/SP8
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Current Sensors -
Manufacturer LEM USA Inc.
Series LTC
Packaging Bulk
RoHS Status
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing 1000A
Number of Channels 1
Output Current
Sensitivity -
Frequency DC ~ 100kHz
Linearity ±0.1%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V ~ 24V
Response Time 1µs
Current - Supply (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C