LTO050F25R00FTE3
LTO050F25R00FTE3
LTO050F25R00FTE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LTO050F25R00FTE3
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    SFERNICE FIXED RESISTORS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-220-2 Full Pack
  • Delivery Services
25 Ohms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Non-Inductive Thick Film
Quick Inquiry
LTO050F25R00FTE3
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series LTO 50
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 25 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package TO-220-2
Size / Dimension 0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.799" (20.30mm)