LTST-M140TGKT
LTST-M140TGKT
LTST-M140TGKT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LTST-M140TGKT
  • Manufacturer
    Lite-On Inc.
  • Description
    LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
Green 528nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
LTST-M140TGKT
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer Lite-On Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Green
Configuration Standard
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 590mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 528nm
Wavelength - Peak 518nm
Features -
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package 2-PLCC
Size / Dimension 3.00mm L x 1.40mm W
Height (Max) 1.20mm