LW P473-Q2S1-FK0PM0-3B5A-10-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED WHITE DIFFUSED SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
White LED Indication - Discrete 3.1V 2-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series PointLED®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color White
Configuration Standard
Lens Color -
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 157mcd
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.10mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.1V
Current - Test 10mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak -
Features -
Package / Case 2-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 2.10mm Dia
Height (Max) 0.88mm