M20-9992046
M20-9992046
M20-9992046
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M20-9992046
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
M20-9992046
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series M20
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header, Cuttable
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 20
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length 0.460" (11.68mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm