M22-2521146
M22-2521146
M22-2521146
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M22-2521146
  • Description
    CONN HEADER VERT 22POS 2MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M22-2521146
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header, Cuttable
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length 0.287" (7.30mm)
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 3.8mm, 5.9mm, 8.6mm