M50-3152642P
M50-3152642P
M50-3152642P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M50-3152642P
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD
  • Delivery Services
52 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
M50-3152642P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Archer M50
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 52
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Tin
Mated Stacking Heights 3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Ingress Protection -
Features Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps) 1A