M50-3904142
M50-3904142
M50-3904142
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M50-3904142
  • Description
    CONN HEADER R/A 82POS 1.27MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 82 position 0.050" (1.27mm)
Quick Inquiry
M50-3904142
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 82
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 7.2mm, 8.6mm, 9.37mm, 9.47mm, 11.7mm