M5010064
M5010064
M5010064
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M5010064
  • Manufacturer
    Sensata-Crydom
  • Description
    M SERIES POWER MODULE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
SCR Module 1 kV Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module
Quick Inquiry
M5010064
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules
Manufacturer Sensata-Crydom
Series M50
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Structure Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State 1 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1500A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute M5010064 M5010064V M5010064V M5010012
Part Number M5010064 M5010064V M5010064V M5010012
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description M SERIES POWER MODULE M SERIES POWER MODULE M SERIES POWER MODULE MODULE POWER 100A 600V SCR CC