M55302/64-B30X
M55302/64-B30X
M55302/64-B30X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M55302/64-B30X
  • Delivery Services
30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
M55302/64-B30X
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 30
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating -
Contact Finish - Post -
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Guide Pin
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V