M80-5112005
M80-5112005
M80-5112005
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M80-5112005
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    10+10 POS. MALE DIL VERTICAL THR
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M80-5112005
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Datamate J-Tek
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 20
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Threaded
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.173" (4.40mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.8mm