MAL209327271E3
MAL209327271E3
MAL209327271E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL209327271E3
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 680mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL209327271E3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series 093 PMG-SI
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 680mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 540 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MAL209327271E3 MAL209322182E3 MAL209322222E3 MAL209323122E3
Part Number MAL209327271E3 MAL209322182E3 MAL209322222E3 MAL209323122E3
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH