MAX62K600D
Manufacturer
VPG Foil ResistorsDescription
RES 62.6K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
MAX62K600D
lmages are for reference only.MAX62K600D
RES 62.6K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
DatasheetRadial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
62.6 kOhms ±0.5% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
MAX62K600D
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | MA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Resistance | 62.6 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.3W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |