MCD132-14IO1
MCD132-14IO1
MCD132-14IO1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCD132-14IO1
  • Description
    MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y4-M6
  • Delivery Services
SCR Module 1.4 kV 300 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y4
Quick Inquiry
MCD132-14IO1
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 130 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4750A, 5080A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MCD132-14IO1 MCD132-08IO1 MCD132-08IO1 MCD132-12IO1
Part Number MCD132-14IO1 MCD132-08IO1 MCD132-08IO1 MCD132-12IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y4-M6 MOD THYRISTOR/DIODE 800V Y4-M6 MOD THYRISTOR/DIODE 800V Y4-M6 MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y4-M6