MCI0603TM1N2BHBPDG
MCI0603TM1N2BHBPDG
MCI0603TM1N2BHBPDG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCI0603TM1N2BHBPDG
  • Manufacturer
    INPAQ Technology Co., Ltd
  • Description
    FIXED IND 0603 1.2NH 750MA 0.1OH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
1.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 750 mA 100mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MCI0603TM1N2BHBPDG
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer INPAQ Technology Co., Ltd
Series MCI-TM
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 1.2 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 750 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 17GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)