MCIMX6Q4AVT10AC
MCIMX6Q4AVT10AC
MCIMX6Q4AVT10AC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCIMX6Q4AVT10AC
  • Manufacturer
    NXP USA Inc.
  • Description
    IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    624-FBGA, FCBGA
  • Delivery Services
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6Q 4 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCBGA (21x21)
Quick Inquiry
MCIMX6Q4AVT10AC
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microprocessors
Manufacturer NXP USA Inc.
Series i.MX6Q
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width 4 Core, 32-Bit
Speed 1.0GHz
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration Yes
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
SATA SATA 3Gbps (1)
USB USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)