MCL1005NR56KT
MCL1005NR56KT
MCL1005NR56KT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL1005NR56KT
  • Manufacturer
    Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
  • Description
    FIXED IND 560NH 250MA 1.4OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
560 nH Shielded Multilayer Inductor 250 mA 1.4Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MCL1005NR56KT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Series MCL-N
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Multilayer
Material - Core -
Inductance 560 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) 250mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 120MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)