MCL2012V2-2R7-R
MCL2012V2-2R7-R
MCL2012V2-2R7-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL2012V2-2R7-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 2.7NH 500MA 100MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 100mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MCL2012V2-2R7-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MCL2012V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core -
Inductance 2.7 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)