MCO100-16IO1
MCO100-16IO1
MCO100-16IO1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCO100-16IO1
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Delivery Services
SCR Module 1.6 kV 156 A Single Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Quick Inquiry
MCO100-16IO1
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 99 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 156 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1400A, 1500A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number MCO100
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MCO100-12IO1 MCO100-12IO1 MCO100-16IO1 MCC255-16IO1
Part Number MCO100-12IO1 MCO100-12IO1 MCO100-16IO1 MCC255-16IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y1-CU