MCQ1V3216-1R8-R
MCQ1V3216-1R8-R
MCQ1V3216-1R8-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCQ1V3216-1R8-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1.8UH 50MA 400MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
1.8 µH Unshielded Multilayer Inductor 50 mA 400mOhm Max 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
MCQ1V3216-1R8-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MCQ1V3216
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core -
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 50 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant 55MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)