MCQ1V3216-R220-R
MCQ1V3216-R220-R
MCQ1V3216-R220-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCQ1V3216-R220-R
  • Description
    FIXED IND 220NH 250MA 300MOHM SM
  • Delivery Services
220 nH Unshielded Multilayer Inductor 250 mA 300mOhm Max 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
MCQ1V3216-R220-R
Series MCQ1V3216
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 220 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 170MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)