MCS04020D5601BE100
MCS04020D5601BE100
MCS04020D5601BE100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCS04020D5601BE100
  • Description
    RES 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
5.6 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
MCS04020D5601BE100
Series MCS - Precision
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5.6 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)