MCS0402MC1008FE000
MCS0402MC1008FE000
MCS0402MC1008FE000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCS0402MC1008FE000
  • Manufacturer
    Vishay Dale
  • Description
    RES 1 OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
1 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
MCS0402MC1008FE000
Manufacturer Vishay Dale
Series MCS AT - Professional
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)