MCS1320R010FER
MCS1320R010FER
MCS1320R010FER
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCS1320R010FER
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.01 OHM 1% 3/4W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
10 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
Quick Inquiry
MCS1320R010FER
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Ohmite
Series MCS
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)