MCU08050C1102FP500
MCU08050C1102FP500
MCU08050C1102FP500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCU08050C1102FP500
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    RES 11K OHM 1% 1/8W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
11 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
MCU08050C1102FP500
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCU - Professional
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 11 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)