MDMA85P1200TG
MDMA85P1200TG
MDMA85P1200TG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MDMA85P1200TG
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    DIODE MOD GP 1200V 85A TO-240AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-240AA
  • Delivery Services
Diode Array 1 Pair Series Connection 1200 V 85A Chassis Mount TO-240AA
Quick Inquiry
MDMA85P1200TG
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.17 V @ 85 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C