MEU1S0303ZC
MEU1S0303ZC
MEU1S0303ZC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MEU1S0303ZC
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 1W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
Quick Inquiry
MEU1S0303ZC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series MEU1 (1W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.97V
Voltage - Input (Max) 3.63V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 303mA
Power (Watts) 1 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 76%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 0.33" L x 0.24" W x 0.31" H (8.3mm x 6.1mm x 8.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number MEU1S03
Voltage - Isolation 1 kV