MF25-1182DTR
MF25-1182DTR
MF25-1182DTR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MF25-1182DTR
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    RES MF 1/4W 11.8K 0.5% T/R
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
11.8 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Quick Inquiry
MF25-1182DTR
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Meritek
Series MF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Strip
RoHS Status
Resistance 11.8 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)